"Enter"a basıp içeriğe geçin

SEN DE BİR MARKASIN !

Çağımızda en fonomen olgulardan biri kuşkusuz markalar ve yakın döneme damga vurması beklenen en önemli anlayış kişisel markalaşma. Bu yazımda biraz kişisel markalaşmadan bahsetmek isterim.

Daha önceki yazımda ünlü futbolcu ve futbolun markası Ronaldo örneği üzerinden biraz açıklamıştım. Merak edenler aşağıdaki linkten okuyabilir:

Öncelikle kişisel marka nedir ve nasıl olunur? Bu kavramın son dönemde bu kadar popüler olmasında amaç nedir, buradan başlayalım.

Kendi personanızı, sizi siz yapan değerleri tespit edip, bu değerler ışığında çizeceğiniz bir pazarlama stratejisiyle varmak istediğiniz hedefe doğru yürüyen bireyin şirket anlayışıyla yönetilmesine kişisel markalaşma adını veriyoruz. Nasıl ki bir marka bir şirketin itibarını belirliyorsa, kişisel marka da kişinin itibarını belirler.

Kişisel markanız kim olduğunuz ve ne için var olduğunuzun bir yansımasıdır;

1.       Hangi konuda arzulu ve istekliyim? Kişisel ve profosyonel dünyadaki arzularınızı tanımlayın. Kişisel markanız mevcut deneyimlerinizden ve oluşturduğunuz hikayelerinizden oluşur. Sabırlı olmasınız.

2.       Hangi konuda iyiyim? Örneğin iyi bir yazar mısınız, iyi bir konuşmacı mısınız veya fotoğrafçı mısınız? Müşterilerinize veya izleyicilerinize gerçek seni göstereceksin

3.       Bana güvenilirlik sağlayan şey nedir? Hayat yolculuğunda hangi yetenekleri edindin? Eğitimler, ödüller, başarı hikayeleri, referanslarınız. Bunları süzgecinden geçirip hobilerin ile birleştirerek hem sevdiğin bir hayatı yaşarken hem de en iyi bildiğin alanda en iyisi olmak için çabalamak kişisel markanın amacıdır.

Peki kimdir kişisel marka?

Cevap çok zor değil, ilk akla gelendir. Futbolda kişisel markalar genel futbol için Ronaldo ve Messi’dir, ancak Galatasaray için Fatih Terim’dir. En genele gittiğimizde spor için kişisel marka kimdir dersek Michael Jordan’dır, Tiger Woods’tur veya Usain Bolt’tur. Daha özele geldiğimizde örneğin reklamcılık dünyasının kişisel markası Ali Taran’dır, Levent Erden’dir. Restoran dünyasına gidildiğinde Nusret ve CZN Burak net birer kişisel marka örneğidir.

Futbolun kişisel markalarından biri, Fatih Terim
Dünya’da en çok tanınan Türklerden biri, Nusret

Bu tip örnekleri çoğaltmak mümkün ancak gördüğünüz üzere kişisel marka olmak hem kişiye hem de kişinin sahip olduğu, çalıştığı, bağlı olduğu kuruma kazandırdığı en önemli değerdir.

Bu konuyu nasıl kişisel marka olunur yazımda detaylıca değerlendirecek, marka yolculuğunda yol haritamızı çıkaracağız.

Güncel gelişmeler için beni sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapalı.