"Enter"a basıp içeriğe geçin

PAZARLAMADA MARKA YÖNETİM İLKELERİ-1

Pazarlamanın olmazsa olmazı marka tasarlamak ve tasarladığımız markayı yönetmektir. Bu yazımda sizlere doğru bir marka kurgulamak ve marka yönetimi anlamında neler yapılabilir, doğru bir marka çıkışı ile sektörlerde nasıl yer edinilebilir, biraz bunlardan bahsedeceğim:

Marka Adını Bulma

Yapacağımız işin en maharet gerektiren kısmıdır. Marka adı bazen tüketicinin kullandığı terimlerden gelirken bazen de tamamen bağımsız bir hikayeden veya kişisel özellikleri markaya yansıtma amacından da gelebilir. Kişisel markalar için kişi ismi veya buna bir eklenti ile kullanılabilirken kurumsal markada bu süreç oldukça uzundur. Domain, sosyal medya ve tescil işlemleri ile devam eder.

Marka Hikayesi Kurgulama

Pazarlamada hep var olan ancak son birkaç yıl, rekabetin artması ve duygusal pazarlama dönemine geçiş ile birlikte daha sık konuşulan bir kavramdır. Marka hikayeniz tüketici tarafından sahiplenilir. Nasıl marka hikayesi kurgulanır konusunu aşağıdaki yazımda detaylı şekilde incelemiştim, dileyenler o yazıya göz atabilirler.

Marka Duygusu Hazırlama ve Marka Vaadi Belirleme

Markanın tüketiciye hissettireceği hissi ve bu hisse ulaştıracak söylemi ulaştıracağımız alandır. Bu alandan önce hedef kitlenin detaylı şekilde tanımlanması önemlidir. Eğer kadın hedef kitleye iletişim yapılacaksa veya 35-55 yaş aralığında kadın hedef kitleye, genç hedef kitleye iletişim gibi söylemler tüm bu alanların dinamiklerini değiştirir.

Marka Sloganı Kurgulama

Marka duygusu ve marka vaadi ile uygun biçimde marka sloganı kurgulanır. Slogan, bir marka için olmazsa olmaz veya kesinlikle değiştirilemez bir söylem değildir. Hikayeyi destekleyici özelliktedir, markanın derdini yeterince anlattığı veya markanın kendi başına duyguyu, düşünceyi, özelliği verebildiği durumlarda slogana gerek olmayabilir.

Kurumsal Kimlik Oluşturma

Markamız, sloganımız, hikayemiz ve duygumuz oluştuğunda sıra, buna uygun kurumsal kimlik çalışmalarının yapılmasına ve Web sitesi, katalog, broşür, kartvizit, promosyon malzemeleri…gibi tüm alanların markanın tasarımına göre kurgulanması beklenir. Tüm bu çalışmalardan her biri, markayı destekleyecek ve duyguyu tüketiciye geçirecek nitelikte olmalıdır.

Bir başka yazımda Pazarlama’da Marka Yönetimi Stratejileri üzerine görüşlerimi paylaşıyor olacağım.

Beni sosyal medyadan takip edebilir, soru, görüş ve önerilerinizi iletebilirsiniz.

Sağlıkla Kalın!

Bu yazı yorumlara kapalı.