"Enter"a basıp içeriğe geçin

MARKA HİKAYESİ YARATMANIN 11 ADIMI

Amaç Hikayesi

Her şirketin bir kuruluş amacı, bir var oluş sebebi vardır. Yola çıkarken bu stratejik olarak veya bilinçaltında da olsa belirlenir. Bunun bir noktası varlık sebebiyken bir diğer tarafı da hayatta kalma çabası içerisinde değişen amaçlardır. İnsanlar markalarını sahiplenmek için bu hikayeyi bilmek isterler.

Marka Kültürü ve Marka Değerleri

Kültür, bir şirketin “Biz güzel insanlarla çalışıyoruz” veya “Bizim insanlarımız çok iyi anlaşıyorlar.” Veya “Şirket içerisinde çok mutluyuz” gibi klişelerden artık çok daha fazlasıdır.  Kültür ve değer artık söylemek değil olmaktır. Ve bunu doğru bir dille anlatmaktır. Güzel insanlarla çalışıyoruz’dan çıkıp hangi güzel insanlarla çalışıyorsunuz veya bu insanlar ne güzellikler yaptılar, siz onların mutluluğu için ne yaptınız gibi daha içten ve samimi hikayelerle klişeden uzaklaşıp oluşturulan hikayeler bu şirketin kültürü haline dönüşür

Özgürlük ve Esneklik ile hikaye yaratmak

Her çalışanınız CEO olamaz ama her çalışanınız kendi işinin CEO’su olabilir. Net beklentiler, daha fazla özgürlük ve sorumlulukla verimliliği arttırmak ve buradan bir hikaye yaratmak mümkün. Çalışanlara deneyim yaratmak, yaşam ve seyahat şartlarına uygun çalışma imkanları sunmak, güncelden kopmamak her zamankinden daha değerli. Bu durum aynı zamanda şirketin çalışanlara güvenini arttracağından şirketi ve hikayesini daha fazla sahiplenmesine sebep olacaktır.

Kişisel ve Profesyonel Büyümenin Hikayesi

Belki kuruluş hikayeniz çok etkileyici değildir ama büyüme hikayenizde kesinlikle etkileyici hikayeler olduğuna eminim. Bu hikayelerinizi kesinlikle gerek marka hikayeniz içerisinde gerekse profesyonel yaşantınızda kullanın

Topluluğa veya Dünya Etki Yaratmanın Hikayesi

Bu kimi zaman topluma veya doğaya bir zarar vermemek, kimi zamanda çalışanlara, ürünle, hizmetle veya şirket sahibi aracılığı ile topluma fayda sağlamak ve bu faydayı hikayeleştirmekten geçer. İnanın bu yöntemle tüm çalışan, bayi, iş ortağı ve çevreniz hikayeyi sahiplenmek, paylaşmak ve bu hikayede aktif rol oynamak isteyecektir

Ayrımcılığa karşı olmak, Kapsayıcılık ve Aidiyet

Cinsiyet, ırksal, bölgesel ayrımcılığa karşı bir duruş sergilemek özellikle bunların yaşandığı dönemlerde şirketlere oldukça fayda sağlayan hikayeler çıkarabilirler. Bu tip ayrımcılıklara karşı olduğunuzu kariyer sayfalarınızda, fotoğraf çekimlerinizde, kişisel hesaplarınızda paylaşmanız (tabi ki herhangi bir pozitif ayrımcılık yapmayacak şekilde) bu noktada markanıza etkili bir hikaye sağlayabilir.

İyi hissetme hikayesi

Birçok şirkette en iyi işi en hızlı şekilde en çok çalışarak yapmaları ve bitirmeleri istenir ancak genellikle bunun nedeni bilinmez veya kendilerine açıklanmaz. Çalışanlar bir yandan kendi ve ailesinin ihtiyaçlarını karşılamaya uğraşırken bir yandan da iş baskısına maruz kalır ve stres altında hissederler. Tavsiyem şu; eğer bu kadar fazla çalışmaya gerçekten gereksinim varsa bunu çalışanlarınıza anlatın, eğer 3. Bir taraf varsa onlara da durumu izah edin, kendilerini iyi hissedecek faydalar sağlayın. Örneğin ailelerinin ihtiyaçlarını bu süre zarfında gidermeye çalışın, yemek gönderin, yemeğe çıkmalarına sponsor olun. Ve buradan bir hikaye yaratın. İyi hissetme hikayesi

Maddi fayda hikayesi

Açık konuşmak gerekirse hiçbir hikaye birinin evinin faturasını ödeyemez. Para doğal olarak önemlidir. Çalışanlarınıza hakettiği maaşı verin ve bu konuda adil olun. Eğer bu noktada kendinize ve politikanıza inanıyorsanız buradan bir hikaye yaratmanız mümkün.

Sosyal yaşam hikayesi

Zamanımızın bir çoğu işte geçiyor ve işte eğlenceli zaman geçirmek bu noktada çok önem arz ediyor. Çalışanlara eğitim vermek, konserler düzenlemek, gelişimlerine teşvik etmek, işyeri içerisinde sosyalleşmelerini sağlayacak alanlar oluşturmak çalışanların işe bağlılığını arttırırken markanıza da bir hikaye yaratmanıza zemin hazırlar.

Mekânın Hikayesi

Markanın hikayesi kimi zaman bir mekanla da özdeşleşebilir. Bir yeri nasıl tasarladığınız, tasarlarken nelerden ilham aldığınız veya tasarımda kullandığınız yerin hikayesi ve tarihi bazen sizin markanızın hikayesine ilham kaynağı oluşturabiir.

Bahşiş Hikayesi

Bu ilk kez duyduğunuz bir terim olabilir ancak ben buna bahşiş hikayesi diyorum. Bahşiş hikayesi aracın ısıtmalı koltuğu gibidir. Bir araç değildir, belki sadece ısıtmalı koltuğu için bir araç almasınız ancak olsa da hiç fena olmazdı değil mi? Yani bu anlamda müşterilerinize ve/veya çalışanlarınıza ana ürün dışında sağladığınız sabit ve sürekli ek fayda size bir marka hikayesi kazandırabilir. Bu konu üzerinde detaylıca düşünüp araştırma yapılması gereken ve şirkete özel çıkarılabilecek bir hikayedir.

Umarım bu detaylı açıklamalarla birlikte markanızın hikayesini çıkarmanıza katkı sağlamış olurum.

Bana her zaman aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan ulaşabilir, soru ve görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.