"Enter"a basıp içeriğe geçin

2021 YILI E-TİCARET TRENDLERİ

E-Ticaret büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Pandemi etkisiyle ivmeli büyüyen bu mecra, 2021 yılında dünya çapında 5 trilyon dolara ulaşan bir ciroya sahip olacak. Pazarın bu denli büyüklüğü birçok işletmeyi e-ticarete ve dijital dönüşüme zorluyor. Ancak bu alandaki trendler de artık internet dünyasının diğer alanlarında olduğu gibi çok hızlı değişiyor.

Rekabetin arttığı ve kullanıcıların bilinçlendiği bu dönemde, trendlere ayak uyduran markalar yine sürecin kazananı olacak gibi görülüyor. Peki 2021 yılında E-Ticaret dünyasında beklenen trendler neler?

Sosyal Ticaret-S-Ticaret

Sosyal medya artık kullanıcıların alışveriş dünyasında önemli yer tutar hale geldi. Kullanıcılar almak istedikleri ürünü sosyal medyadan araştırıyor, sorular soruyor hatta kullananların deneyimlerini bile alabiliyor. 2021 yılında bu trend artarak devam edecek. Artı olarak, instagram’ın Türkiye’ye temsilci ataması ile birlikte, Instagram üzerinden ödeme alarak S-Ticaret’i Amerika’nın yanında Türkiye’de de açması olası. Bu yolla tüketiciler instagram’dan hiç çıkmadan alışveriş yapabilecekler.

Arttırılmış Gerçeklik-AR

AR ve VR konusunda hala yolun çok başında olduğumuzu söyleyebilirim. Bu teknolojilerin gelişmesi ile birlikte, imaj odaklı veya PR odaklı olmaktan çıkıp, E-Ticaret’in dinemiklerinin içerisinde yer bulacağını öngörmemiz olası. Bu teknoloji ile birlikte, E-Ticaret’in en önemli unsuru olarak tüketicilerin ürünü anlayamaması veya yakışıp yakışmayacağı, uygun olup olmadığını hayal edememe sorunsalı ortadan kalkacak. Ayrıca müşterilere sanal mağazalar yaratarak, tüketicilerin fiziksel olarak bir mekana gitmeye gerek kalmadan bir alışveriş deneyimi yaşamalarının önü açılacak.

Progressive Web App

Mobil kullanımının giderek artması, markaların da mobile yatırım yapmasını gerektiriyor. Ancak mobil sitelerin yetersiz kalması ve mobil aplikasyonların indirilmemesi (Cihaz belleği, tek seferlik alışverişlerde indirmeye gerek duyulmaması, aplikasyon tanıtım maliyetleri…vs. sorunlarla) yeni bir ihtiyacı doğurmakta. Bu noktada 2021 yılında markaların imdadına progressive web app yetişecek gibi görülüyor. Kısaca, ekrana applikasyon gibi ikon atan ancak mobil site gibi çalışan ve hiçbir download’a ihtiyaç duymayan, bellekte yer kaplamayan bir ara çözüm markaların işini kolaylaştıracak.

Voice Commerce – V-Commerce

Ve yılın bombası, geliyor gelmekte olan. Clubhouse uygulamasının hayatımıza girmesiyle, video döneminin bir miktar ses dönemine evrileceğini düşünebiliriz. E-Ticaret’in bundan payını almaması ise imkansız. Bir süredir podcast dünyasında monolog iletişim yaşayan sesli dijital hayat, Clubhouse ile diyalog’a döndü. 2021 yılının ikinci döneminde ise E-ticaret’in buraya entegre olacağını öngörüyorum.

Beni sosyal medya hesaplarımdan takip edebilir, soru, görüş ve yorumlarınızı iletebilirsiniz.

Sağlıkla Kalın!

Bu yazı yorumlara kapalı.