"Enter"a basıp içeriğe geçin

2021 YILI SOSYAL MEDYA TRENDLERİ

COVID-19 salgını insanları tekil veya küçük gruplar halinde ve kapalı mekanlardan uzak tuttuğundan, sosyal medyanın “sosyal” kısmı 2020’de bambaşka bir ağırlık kazandı. Bu durum, çevrimiçi sürelerini arttıran bir değişiklik anlamına geldi. Siz de bir sosyal medya hesabı yönetiyorsanız, doğru kitleye doğru hitap etmek için güncel trendlere göre hareket etmek durumundasınız.

Sosyal Ticaret (S-Ticaret) Sonunda Geliyor!

2021’de, pazarlamacılar ürün ve hizmetleri müşterilere tanıtmak için daha geniş bir sosyal medya reklam seti kullanacağından, bu dijital reklam yarışı yeni zirvelere çıkacak. Gönderiler, hikayeler ve canlı yayınlardaki yeni satın alma yöntemleri, müşterilerin “şimdi satın alın” mesajıyla çok daha kolay satın almaya gidecek. COVID-19 salgını sırasında artan evde kalma davranışı bu ortamı güçlendiriyor. Yapılan bir ankete göre, katılımcıların % 73’ü, yeni dijital müşteri kazanımının artmasının 2021 için en önemli sosyal medya hedefi olduğunu belirtti. Dolayısıyla marka yöneticileri 2021 yılında S-Ticaret (Sosyal Ticaret) planları geliştirmek zorunda kalacaklardır.

Sosyal Medya Tekeli Davaları Devam Ediyor

Facebook, WhatsApp ve Instagram’ın ayrı şirketlere bölünmesine yol açabilecek federal bir anti-tröst soruşturmasıyla karşı karşıya. Bu yıl içinde gerçek bir çözüm görmemiz pek olası değil, ancak her ihtimale karşın benzer platformların türeyeceği ve tekelleşmenin sora ereceği konuşulanlar arasında. İşletmeler de, gerçek dünya olayları üzerindeki etkilerini takip etmek için kullandıkları sosyal medya platformlarını izlemeli ve yeni platform ihtimaline karşın önden yerini almalıdır.

Sosyal Medya Mecraları Arasında Artık Bir Reklam Alma Savaşı Var

Bilindik sosyal mecralar dışında Podcast’ten Spotify’a reklamdan ürün yerleştirmeye kadar uzanan baş döndürücü bir reklam ağı gelişmiş durumda. Bu durum zaten pandemi sebebiyle daralmış olan reklam bütçelerinin dağıtım planlamasını da zorlaştırıyor. Marka yöneticilerinin ve planlama ajanslarının, en iyi getiriyi sağlayacak bir medya planlama paketi hazırlaması çok daha zor olacak. En iyi getiriyi şeffaf olarak gösteren ve uygulamaya döken mecralar en yüksek geliri elde edecekler.

Geleneksel Markalar Sosyal Medya Planlarını (ve Kazançlarını) Arttırıyor

Geleneksel markalar yavaş yavaş sosyal medyayı anlamaya başladı. Online’a kayan dünya, E-ticaretten yararlanma yetenekleri ve gelişmiş e-ticaret altyapılarının desteği, bu başarıyı perçinledi. (pandemi sırasında tüketici alışveriş alışkanlıklarının market ve ev eşyalarına kayması gibi). Önümüzdeki dönemde geleneksel dünyada daha ciddi bir dijital yatırım dönemi yaşayacağız.

Müşteri Deneyimlerini Artırılmış Gerçeklik Alanında Etkileyici Kılmak için Hala Zaman Var

Sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) teknolojileri aracılığıyla sağlanan sürükleyici deneyimler (Örneğin yüz ve hareket filtreleri), Instagram, Snapchat ve TikTok gibi sosyal medya platformlarını daha eğlenceli hale getirdi. Son dönemde daha fazla insan evde kaldığından, farkında olmadan AR dünyasını daha fazla deneyimledi.

Pandemik iyileşme geliştikçe ve insanlar dışarıya hareket etmeye başladıkça, markalar sanal deneyimleri müşteri deneyimine bağlama fırsatlarını bulacak. Yenilikçi marka değeri getiren, dinamik ve sürükleyici içerikler marka tarafında nihayet ortaya çıkacak. Bu, pazarlamacıların, AR geliştirici topluluklarla yakınlaşacağı anlamına geliyor.

Müşteri Hedef Kitlenize uygun platform hangisi?

Sosyal medya platformları sayıca artmaya devam ediyor. Örneğin, online dating dünyasında sadece Tinder varken, şimdi farklı hedef kitlelere hitap eden onlarca farklı platform gelişti. Pazar genişledikçe alan daralıyor, rekabet artıyor. Sınırlı bütçeyi alabilmek için aktif davranan sosyal mecra sayısı ise gün geçtikçe artıyor. Markaların, hedef kitlesini daha net çizgilerle belirlemesi çok ciddi önem kazanmış durumda, aksi takdirde boşa harcanan bütçeler ve ciddi PR sorunları ile karşı karşıya kalırlar.

Artık kısa videolar hayatımızda!

Videonun popüler olduğunu söylemek artık çok gereksiz çünkü zaten patlama yapmış durumda. Ancak pandemi insanları çevrimiçi ortamda daha fazla zaman geçirmeye ittiğinden, birçok kişi yaratıcılık için dans videolarından yüz çekimlerine, ürün tanıtımından oyunlara uzanacak şekilde kısa videolar kullanıyor. Pazarlamacılar, insanların kendilerini görsel olarak nasıl ifade ettiklerinin farkında olmalı ve ürün veya hizmetlerinin buna ne kadar-nasıl uyum sağlayacağını öngörmeli ve buna uygun yatırımlar yapmalıdır.

2021 yılını pandemi etkisi ve daralan medya bütçelerini düşündüğümüzde hedef kitlenizi tanıma ve tam olarak o kitleye yatırım yaparak bütçeyi doğru yere harcayarak hedefi vurma yılı olarak değerlendirebiliriz.

Sizin sosyal medya dünyasında 2021’de ilgi çekeceğini düşündüğünüz başka neler var? Bana yazın!

Beni sosyal medya hesaplarım üzerinden takip edebilir, soru, yorum ve önerilerinizi iletebilirsiniz.

Sağlıkla Kalın!

Bu yazı yorumlara kapalı.